Współczesny wymiar Tai Chi

   W poniedziałek 12 stycznia br. odbyło się spotkanie z  panem Mariuszem Pietrzakiem, nauczycielem Tai Chi z Torunia. Nasz gość swoją przygodę z tą sztuką walki zaczął na początku lat 90 tych. Nauki pobierał od Tomasza Nowakowskiego, jednego z pierwszych ludzi w Polsce i Europie, zajmujących się tą tematyką. 
   Dzięki wykładowi praktyka Tai Chi, mogliśmy poznać historię tejże sztuki, jej podstawowe założenia i cele, a także efekty osiągane przez osoby ją uprawiające. 
   Warto podkreślić, iż Tai Chi jest dla każdego i może się wydawać,  jak to określił pan Pietrzak, łatwe i przyjemne, ale to tylko złudzenie. Owa sztuka walki opiera się na powolnym ruchu, dzięki którem poznajemy swoje ciało oraz  na pracy z oddechem, oprócz tego angażuje umysł i pobudza go, co wykazały badania na osobach w podeszłym wieku, którym znacząco poprawiła się pamięć.  Należałoby dodać, iż Tai Chi wykazuje wiele cech prozdrowotnych, gdyż pozwala rozwinąć i wzmocnić układ ścięgien i więzadeł, dzięki czemu można zachować sprawność nawet w dojrzałym wieku.  To zapewne jeden z powodów, dla których dyscyplina ta jest szczególnie popularna wśród seniorów, a także ludzi z problemami zdrowotnymi, szczególnie układu ruchowego, w tym kręgosłupa.


   Na koniec trzeba zauważyć, iż Tai Chi, starochińska sztuka ćwiczeń medytacyjno-zdrowotnych ma swoje ugruntowane miejsce we współczesnym świecie. Żyjemy w czasach gdzie wszystko i wszyscy śpieszą się. Zaczyna brakować czasu dla nas samych, na chwilę oddechu, spojrzenia na siebie i zastanowienia się dokąd właściwie zmierzamy. Podejmując praktykę Tai Chi możemy, choć na chwile zwolnić szalone tempo, przyjrzeć się sobie i otaczającej nas przyrodzie. Po prostu odpocząć. Dlatego zachęcamy wszystkich do spróbowania i przekonania się na własnej skórze ile można zyskać, dzięki tej sztuce walki.

Treść: Natalia Ciszewska